Kargoyla ürün teslimatında tüketiciler nelere dikkat etmeli?

Kapıda Ödeme Neden Yok Kargo Çıkış Ve Ücretleri Gibi Sorularınız Cevaplar

Kapıda Ödeme Neden Yok
Öncelikle Kapıda Ödeme Soran Müşterilerimize Güven Verme Amacıyla Resimledik Satışlarımızı.
 
Kapıda Ödeme İptal Etme Nedenlerimiz Müşteri Hiçbir şekilde Para Ödeme Yapmadığı İçin Kargosunu Takip Etmiyor.
 
Kapısına Gelen Kargoyu Almama Veya Yerinde Olmadığı İçin Şubeye Dönen Kargoyu Hiçbir Ücret Ödemediği İçin Rahat Rahat İadeye Düşmesinde Sakınca Görmüyor Maalesef. 
 
Okul Projeleri İçinde Kullanılan Malzemelerimiz Olduğundan Çocuklarda Sahte Sipariş Verdiğinden Yüklü Miktarda Kargolarda Hem Gidiş Hem Dönüş Faturaları Bize Yansıdığından Dolayı Kapıda Ödemeyi İptal Etmek Zorunda Kaldık Maalesef.
 
Bizim Hakkımızda Detaylı Bilgi Ve Mağazamız İn resimleri ve Platform Sitelerinde Üstün Başarı Satışlarımızı Görebilirsiniz >Tıklayıp İnceleyiniz< 
Alıcı ( Kargo Ücreti ) Kapıda Ödemeli Ne Demek ?
Mağaza Ödemeli Kargolarınızın Ücretini Bize Ödediğiniz İçin Ödemesini Yapıyoruz Ve Kapıda Kargonuzu Teslim Alırken Hiçbir Ücret Ödemeden Kargonuzu Teslim Almanızı Sağlamış Oluyoruz.
Alıcı Ödemeli Ne Demek ?
Alıcı Ödemeli Seçtiğinizde Alıcı Siz Oluyorsunuz Ve Kargonuzu Teslim Alırken Kargo Paketinizin Ölçüsüne Göre Hesaplanan Değer Tutar Neyse Onu Ödeme Yapabilirsiniz
Tüm Ürünleriniz Tek Paket Olarak Göndermeye Çalışmaktayız. Bu Şekilde En Düşük Kargo Ücreti Neyse Onu Ödemenizi Sağlamış Olmaktayız..
Ücretsiz Kargo Neden Yok Neden Ücretli ?

GaziKulucka.com olarak neden ücretsiz kargo uygulamasında bulunmuyoruz?

Ücretsiz kargo uygulaması yapan çoğu firmalar, kargo ücretini kendi ödeyip malzemenizi size göndermez. Kargo ücreti almış olduğunuz ürünün fiyatının içine dahil edilmiştir ve bu şekilde sizden tahsil edilir. Böylece bir kargo ücreti ödememiş olduğunuzu düşünebilirsiniz; Ancak aslında ürün fiyatı olarak gördüğünüz rakam içerisinde kargo ücretini de ödemiş bulunursunuz. Örneğin bir ürünün fiyatı 100 TL + kargo ücreti ise bu fiyat 150 TL’ye yükseltilerek ücretsiz kargo uygulanır. Ancak bu durumda bu üründen birden fazla sipariş ettiğinizde, Örneğin 2 adet siparişiniz varsa 2 kere , 3 adet siparişiniz varsa  3kere kargo ücreti ödemiş olursunuz.

Bu nedenle ücretsiz kargo uygulamamız yoktur.

Sürat Kargo Siparişim Aynı Gün Çıkarmı ?
Sıra ile kargoları hazırlamaya çalışıyoruz. 
Aynı gün çıkış yapmaya çalışmaktayız ..
Yoğunluktan veya kargo çıkış sonrasına kalırsa siparişiniz. Yetişmezse diğer güne kalır. 
 
Genelde kargolar Size Gelmesi 3-4 iş günü içerisinde de teslim edilmektedir…
 
Sürat Kargo Öğleden Sonra Saat 14:00 Civarı Çıkış Sağlanır.
14:00 Dan Sonraya Kalan Kargolar Diğer Güne Kalabilir Bu Sebepten Siparişlerinizi Öğleden Önce Vermeye Çalışınız Lütfen.
 
Minimum Sürat 79 TL – Den Başlayan Fiyatlarla Kapınıza Teslim Edilir Efendim
 
Kargo Takibi için Sisteme Verdiğiniz  Telefonunuza Sms & E-Postanıza Kargo Çıkış Sonrası Takip No İletilir. 
 
Anlık Siparişinizi Takip Edebilmek İçin Sizlere Mesaj Olarak Takip Linki Gönderilecektir Takip Edebilirsiniz.
PTT Kargo Siparişim Aynı Gün Çıkarmı ?
PTT Kargolarınızı Öğleden Önce Gelirse Siparişiniz Elimizden Geldiğince Aynı Gün Veya Diğer İş Günü Çıkarmaya Çalışmaktayız Bu Sebepten 1- 2 İş Günü Sürmektedir. 
Anlık Siparişinizi Takip Edebilmek İçin Sizlere Mesaj Olarak Takip Linki Gönderilecektir Takip Edebilirsiniz.
Kargo geldiğinde teslim almadan önce yapılması gerekenler !!!

– Ürünü teslim aldığınıza dair fişi imzaladığınızda o fişte yer alan “ürünü eksiksiz, hasarsız teslim aldım” beyanını da kabul etmiş oluyorsunuz. Bu nedenle ürünü teslim almadan önce mutlaka içini açıp bakmaya çalışın. Kargo görevlisi açtırmak istemezse kargo fişinin üzerine “ürün kontrol edilmeden teslim alınmıştır” ibaresini ekleyin.

– Ürünü teslim aldığınızda kargo görevlisi gitmeden hızlıca açıp kontrol edin. Herhangi bir hasar varsa kargo görevlisiyle beraber “hasar tespit tutanağı” tutun ve kargo görevlisi ayrılmadan ürünü kendisine teslim edin. Eğer kargo görevlisi hasarlı ürünü teslim almadan giderse bağlı bulunduğu şubeye ulaşarak kendisini şikayet ederek durumu (ürünün hasarlı geldiğini, ancak kutuyu açmak için mecburen fişi imzaladığınızı) anlatın. Kargo şubesi yetkilisi bu durumda muhtemelen bir kargo görevlisi göndererek hasar tespit tutanağı tutturup ürünü teslim aldıracaktır ancak bunu yapmazsa ürünü satın aldığınız firmaya >Yani Bize Tıklayınız<  durumu bildirin. Firma kargo firmasıyla temasa geçerek sorunu çözmeye çalışacaktır.

– Ürün geldiğinde kutusunu gözle muayene edin. Dış kutusunda hasar varsa bunu kargo görevlisine göstererek kutuyu açmadan fişi imzalamayacağınızı ve ürünü teslim almayacağınızı bildirin. Bu durumda kargo görevlisi çok büyük bir olasılıkla kutuyu açmanıza izin verecektir. Kargo görevlileri kutulardaki bu tip hasarları alıcıdan saklama konusunda idmanlıdırlar. Bu nedenle son derece dikkatli olmalısınız.

Kargonuzun takibini yapın !!!

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kargonuzun takibini yapmalısınız. Kargonun teslimatı satıcı firma ile kargo firmasının görevi olsa da aldığınız hizmetin takibini yapma yükümlülüğünüz de bulunuyor.

Gerek kargo firmasıyla gerekse >BİZİMLE< iletişimde kalarak, sipariş durumunu kontrol etmeli ve ürünün takibini yapmalısınız. Böylelikle yanlış anlaşılmaların önüne geçebilir ve teslimat sırasında oluşabilecek aksaklıklardan haberiniz olabilir.

Evde yoksanız, kargonuz en yakın şubeye bırakılır !!

Kargo teslimatı sırasında evde olmayabilirsiniz; ancak bu durum kargonuzun tekrar satıcı firmaya yönlendirileceği anlamına gelmiyor. Kargonuz, adresinize en yakın olan kargo şubesine bırakılır 2 Veya Maximum 3 Gün Bekler ve siz buradan ürününüzü temin edebilirsiniz.

Ancak burada bazı sorunlar yaşanabiliyor. Kargo görevlisi, alıcıyı adreste bulamadığında bırakması gereken notu bırakmıyor ve bu durumda da alıcının kargonun geldiğinden haberi olmuyor. Teslimat süresi geçmesi durumunda da alıcı, satıcı firma ile irtibata geçiyor ve kargonun eline ulaşmadığını belirtiyor; fakat satıcı firma ürünün kargoya verildiğini belirtiyor. Tabii ki her firma tek tek tüm ürünlerin teslim edildiğini kontrol etmediği için de böyle bir sıkıntı yaşanabiliyor.

Bu tip durumlarda alıcıların ortalama kargo sürelerini takip ederek, kargo firmasıyla ya da e-ticaret firmasıyla iletişime geçmeliler. Birçok e-ticaret şirketi sipariş durumunu hakkında e-posta yoluyla bilgi veriyor.  Bizler Ek Olarak Kayıtlı Numaranıza Mesajla Ürününüzün Yola Çıktığını Bildiren Mesaj Yolluyoruz Bu nedenle tüketici olarak bu mesajların takibini yapmanız gerekiyor.

Kargoyu teslim aldıktan sonra hasarı fark ederseniz !!!

Bu durumda konu sıkıntılı bir hal alabilir. Zira, kargo görevlisine ürünü sağlam teslim aldığınıza dair fişi imzalayıp vermeniz nedeniyle ne satıcı ne de siz kargo firmasından bir hasar tazmini alamayacaksınız. Yine de ürünü teslim aldıktan hemen sonra hasarın farkına varırsanız kargo şubesini zaman kaybetmeden arayarak durumu anlatıp hasar tespit tutanağı konusunda yardımcı olmalarını rica edebilirsiniz. Çoğu durumda bu işe yaramaz ancak denemekte fayda var. 

Bu Sebepten Ürünü Teslim Almadan Hasarsız Aldığınıza Emin Olmadan Teslim Almayınız. Teslim Aldıktan Sonra Tüm Sorumluluğu Kabul Etmiş Olursunuz.

Kargom Teslim Edilemedi Şubeye Geri Döndü Ne Yapmalıyım ?
Size Teslim Edilemeden Dönen Kargonuz 2 Veya 3 Gün Bekler İadeye Düşer Bu Sebepten Kargonuzun Durumunu Takip Etmenizi Önermekteyiz.
 
Önemsemediğiniz Veya Unuttuğunuz Durumlarda Kargo Bekleme Sonrası İadeye Düşerse Gidiş Dönüş Kargo Ücreti Neyse Ödemenizden Kesilir Kalan Tutarınız Hesabınıza İade Edilir.
Kargo firmaları telefonla bildirim yapmak zorunda değiller !!!

Bazı tüketiciler, kargo teslimatı öncesinde kargo firmalarının telefon ile bildirim yapmalarını bekleyebiliyorlar; fakat durum pek de böyle değil. Kargo firmalarının, alıcıya önceden ulaşarak, siparişin ne zaman teslim edileceğine dair bilgi verme zorunluluğu yok. Alıcı olarak sizin yapmanız gereken, eğer mümkünse teslimat adresinde bulunmanız veya kargo firmasının adreste bulamadığı zaman bıraktığı notları takip etmektir. Bu notlar bırakılmamışsa kargo firması ile iletişime geçerek, teslimat hakkında bilgi talep edebilirsiniz. Sürekli Sistemimiz Üzerinden Kargonuzu Epostanızı Ve Sipariş Numaranızı Girerek > Takip < Etmenizi Önermekteyiz Bu Şekilde Sipariş Numaranızı Bilmiyorsanız Size Gelen Mesajlar Bölümünden Veya Bizden Gelen Eposta Bölümünden Kontrol Edip Öğrenebilirsiniz.

Fiyatlarınız Güncel midir Resimde Görüldüğü Gibi Gelir mi ?
Elimizden Geldiğince Piyasa Fiyatlarının Altında Vermeye Çalışmaktayız Verdiğimiz Fiyatlar En Düşük Fiyatlardır Bu Sebepten Sormanıza Gerek Duymadan Alışverişinizi Yapmanızı Önermekteyiz.

1.Görselde Ürün Nasıl İse O şekilde Gelir Farklı Bir şey Gözükmüyorsa Farklı Bir Durumda Gelmez Ürün Nasıl İse O şekilde Fotoğraflanarak Başlık Yazılır Ürünler Hakkında Detaylı Bilgiler Alt Açıklamasında Yazmaktadır. Bizlere Sormadan Lütfen Ürünlerimizi İncelemenizi Önermekteyiz. 

 
Sepetinize ekleyerek alımınızı gerçekleştirebilirsiniz.
Kargo ücreti ve detaylı ödeme konusunda site zaten sizi yönlendiriyor. 
Takıldığınız konuda >BURADAN< bize yazabilirsiniz efendim..
Ürün Aldım Otobüs İle Aynı Gün Yollarmısınız?
Ürünler Kargo İle Göndermekteyiz Otobüse Vermemiz İçin Taksi Tutup Göndermemiz Gerekmektedir 300-400 Civarı Ödeme Yapmanız Gerekmektedir Bu Sebepten Kargo İle Almanız Çok Uygun Fiyatlarına Gelmektedir Bilginize
Havale Seçeneği İle Ürün Aldım İşleme Geçmesi İçin Ne Yapmalıyım ?
Mesai Saatleri İçerisinde Sisteme Bakılır Açıklama Kısmına Sipariş No Girmediyseniz Bile Ad Soyadı Yatırılan Tutarlar Hesap İle Karşılaştırılır Siparişiniz Onaylanır İş Günü İçerisinde Siparişiniz İşleme Alınmıştır Diye Mesajlarınıza Bildirim Gelir. Bildirim Gelmeme Durumunda Bizlere >BURADAN< Ulaşabilirsiniz
Havale Seçeneği İle Ürün Aldım Ama Ödeme Yapmadım Siparişim Gelirmi ?
Herhangi Bir Ödeme Yapmadığınızda Siparişiniz Belli Bir Süre Sonunda İptale Düşer Hiçbir İşlem Yapılmaz. Bu Sebepten Siparişinizi Bekletmeden Havale Ödemenizi Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir.
 
Havale Yapmanız Gereken Banka Bilgilerimiz

Hesap İsmi : Gökhan Uza

IBAN : TR74 0011 1000 0000 0065 4533 21

Cumartesi Öğleden Sonra Ve Pazar Günü Resmi Tatillerde Kargo Siparişim Yola Çıkarmı?
Mesai Saatleri Haricinde Siparişleriniz İşleme Alınır Kargo Firmaları Çalışmadığından Çıkış Sağlanamaz.
Mesai Saatleri İçerisinde Hazırlanıp Çıkışları Sağlanmaktadır Mesai Saatleri Hafta İçin 09:00 & 14:00 Arasında Cumartesi 09:00 & 12:00 Saatleri Arasında Kargo Siparişleriniz Hazırlanmaktadır.
Diğer Saatlerde Veya Resmi Tatillerde Çıkış Yapılmaz.
Çok Acil Siparişim Var Aynı Gün Verirmisiniz ?
Sıra ile kargoları hazırlamaya çalışıyoruz Elimizden Geldiğince . 
Aynı gün çıkış yapmaya çalışmaktayız ..
Yoğunluktan veya kargo çıkış sonrasına kalırsa siparişiniz. Yetişmezse diğer güne kalır Bilginize.
 
Kargo Hakkında Bir Sorun Olduğunda Size Nasıl Ulaşıcağım ?
Bizlere > WhatsApp Destek Hattımız < Üzerinden  Adınız Soyadınız Sipariş Numaranız Ve Yaşadığınız Sorunu Mesaj Atarsanız Sizlere En Kısa Zamanda Yardımcı Olmaya Çalışırız.
Kargom Geç Kaldı Ne Yapmam Gerek ?

Öncelikle Satın Alırken Girmiş Olduğunuz Eposta Ve Sipariş Numaranız İle >Kargo Takip< Sayfamızdan Kargo Durumunuzu İnceleyip Teslim Edilemedi Gibi İbareler Yazıyorsa 2 Gün İçerisin de En Yakın Şubenizden Kargonuzu Teslim Almanız Gerekmektedir Bir Sorun Durumunda Bizlere > WhatsApp Destek Hattımız < Üzerinden Ulaşıp Durumunuzu Bildiriniz Bizde İadeye Düşme Durumu Varsa Kargonuzu Durdurmaya Çalışıp Teslim Almanızı Sağlamaya Çalışırız.

Kargoyla ürün teslimatında tüketiciler nelere dikkat etmeli?” te bir düşünce

  1. Zeynel çelik diyor ki:

    14341 nolu sıparişim bana geldi ulaştı yeni fark ettim içinde birleştirme aparatı 5 tane satın almişım ama kargo paketin içinde çıkmadı bu gün bana gelen ürün değerlendirme mail de bakarken fark ettim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir